Площі є одним із найдавніших і центральних елементів організації просторової структури міста. У ході різних суспільних та політичних процесів площі українських міст переживають архітектурні та ідеологічні трансформації. Багато з них втрачають свою публічну функцію і стають місцем конфліктів через розбіжності між спущеними згори стратегіями розвитку місця та низовими практиками його використання. Проект «Площі свобод» фокусується на трьох містах: Чернівцях, Ужгороді та Херсоні. Його завдання – сформулювати нове значення публічного простору в них і віднайти зв’язки між досвідом їхніх мешканців. Як ми через мистецькі й освітні події можемо змінити практики використання публічних просторів? Кого і що репрезентують площі сьогодні? Як ми можемо допомогти об’єднати ідеєю права на місто різні групи людей і повернути площам ідею простору, де всі можуть себе представляти й співіснувати?
У Чернівцях містяни активно користуються площами, це простір з одного боку взаємодії та комунікації, а з іншого - репрезентації історичного минулого міста, його "фасад". В останні роки ці місця активно маркуються релігійними спільнотами: наприклад, Турецьку площу перейменували на площу Пресвятої Марії, а Жовтневий парк став парком Реформації. Однак здебільшого ці смислові перетворення не мають жодного стосунку до історії місця і є псевдоісторичними конструктами. В Херсоні публічний простір обмежується пішохідною центральною вулицею. Площа Свободи – головна в місті – є майданчиком для влади, інші площі давно перетворилися на транспортні розв’язки. В Ужгороді менше таких проблем, але діалог всередині громади поки що важко назвати повноцінним, і голоси активних містян часто бувають не почуті. Через трудову міграцію ужгородці нерідко відчувають своє місто «транзитним» і не надто піклуються про його розвиток. Для всіх цих міст також актуальне питання публічного простору та декомунізації – як заповнити смислові пробіли в місцях демонтажу пам’ятників, і чи потрібні містам численні меморіали загиблим на Майдані чи війні.
Метою проекту «Площі свобод» є розвиток публічних просторів у цих містах та налагодження зв’язків між регіонами України за допомогою партисипативних мистецьких практик, урбаністичних та журналістських досліджень. Партнерами CSM в проекті «Площі свобод» стали Галина Танай та ініціатива Nomen із Ужгорода, Сергій Дяченко, Юлія Манукян та ініцітива Urban Re-Public з Херсона і Наталія Єрьоменко з Чернівців. У серпні-жовтні цього року в кожному з міст відбудуться мистецькі інтервенції, освітні й дослідницькі події, а також десять журналістських текстів будуть опубліковані в спецпроекті журналу KORYDOR. Проект завершиться публічною подією та обговоренням результатів в листопаді 2017 у Києві.
Проект реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».