Кризові прояви ліберальної демократії в країнах ЄС та посилення правої політичної риторики, поширення популізму – явища, які протягом останнього десятиліття визначають спектр проблем, із якими мусять працювати країни. Складність полягає в тому, що в кожній з них схожі проблеми виникають на різному ґрунті й можуть мати різні контекстуальні особливості – кризу ідентичностей, зростання праворадикальних чи клерикальних настроїв, популізм у публічному дискурсі влади.
Німеччина, країна розвиненої економіки, зазвичай виступає арбітром і лідером у прийнятті глобальних рішень щодо конфліктних питань у трансатлантичному контексті, але водночас має низку невирішених міграційних питань всередині країни й у відносинах із європейськими партнерами. Польща, з її високим показником безробіття й кризою промислових галузей, провадить політику вшанування минулої слави й національної окремішності серед інших членів європейського союзу, що може послабити її перспективні ролі в ЄС. Румунія – країна з демографічними та економічними проблемами, з регулярними громадянськими протестами й нещодавнім досвідом революції, змінює колишню сильну проєвропейську риторику на слабо артикульовану, в якій дає постійні обіцянки боротися з корупцією. Праворадикальна політика Угорщини, процес виходу Великобританії з ЄС, війна України й Росії та глобальне тло інформаційних війн, на якому відбуваються всі політичні кризи – разом дають спільну картину, візуалізацію взаємозалежності: в країнах із високою поляризацією настроїв та поглядів сама потреба у більш складних наративах про суспільство стає проблематичною.
Напередодні парламентських виборів у ЄС в 2019 році та президентських виборів в Україні згадані ключові питання нині особливо цікавлять європейські медіа й потребують пильного аналізу, а також нетривіального, фахового погляду. Проект резиденцій культурної журналістики «Culture Mirrors» має на меті дослідити сферу культури й гуманітарної політики в чотирьох країнах (Німеччині, Польщі, Румунії та Україні) з різним рівнем економіки та проєвропейських устремлінь. Учасники й учасниці проекту аналізуватимуть політичні й соціальні контексти в серії журналістських матеріалів – репортажах, інтерв'ю, критичних оглядах. Проект завершиться в червні 2019 року підсумковою конференцією в Києві, де учасники зможуть підбити підсумки власних досліджень та в дискусії з експертами галузі поділитися своїм баченням викликів, що стоять перед європейськими країнами.
Проект реалізують онлайн-журнал Korydor і CSM / Фундація Центр Сучасного Мистецтва (Київ) у партнерстві з n-ost (Берлін), Think Outside The Box (Бухарест) і Krytyka Polityczna (Варшава).
Відкритий конкурс на участь у резиденціях культурної журналістики (для заявників з України) триває до 31 січня 2019 року, деталі та умови участі читайте за посиланням.
Проект резиденцій культурної журналістики «Culture Mirrors» реалізується за підтримки програми Culture Bridges, що фінансується Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою в Україні у партнерстві з EUNIC — Мережею національних інститутів культури Європейського Союзу.