CSM

CSM / Фундація Центр Сучасного Мистецтва – неприбуткова неурядова організація, яка вбачає свою місію у підтримці розвитку і взаємодії некомерційних мистецьких практик. 

Open Call проекту «Точки наближення»


CSM і Korydor запрошують художниць/ків, культурних менеджерок/ів, а також журналісток/ів і дослідниць/ків із різних регіонів України взяти участь у проекті «Точки наближення», присвяченому роботі зі складним досвідом та травматичною пам'яттю мешканців і мешканок України.

Третій рік війни сформував у медіа певні типи історій – розповіді про нових героїв і тих, хто найприкріше постраждав під час воєнних дій. Щойно óбрази цих людей зникають зі стрічки новин та екранів, людський вимір історії розсіюється, і на перший план виходять державницькі інтереси й ритуальні фігури мовлення політичного дискурсу. Історії болю та обтяжливий досвід залишаються особистим тягарем для людей, які стають героями лише одного медіа-дня, або ж узагалі ніколи не потрапляють у фокус медіа, бо не відповідають ідеї «успішної історії». 

Окрім медійного виміру, всі ці щоденні досвіди війни й тих, хто вже повернувся з неї (чи живе поруч), існують в усних історіях, приватному просторі, в межах родин, часом – у спільних дискусіях, соціальних проектах, де озвучуються різні відчуття, спогади й позиції учасників. Однак цього приватного простору недостатньо, щоби важливі питання не зникали й не були витіснені домінантним наративом про війну. Запобігти цьому може збирання й осмислення «пересічних» досвідів різних спільнот і окремих людей, зокрема – через мистецькі практики, які здатні увібрати в себе все розмаїття часом суперечливих позицій. Подоланню дистанції між тими, хто слухає і тими, хто розповідає, присвячений проект «Точки наближення».

Поєднуючи точки зору «різного наближення»: митців, журналістів, культурних менеджерів, учасників із різних регіонів України і з-за кордону, – проект прагне наблизитися до розуміння досвіду вразливих спільнот, а також, використовуючи мистецтво як медіум, зробити його частиною досвіду ширшої аудиторії. У центрі нашої уваги опиняться Дніпро та Харків – міста, де розташовані найбільші волонтерські організації, центри допомоги військовим та внутрішньо переміщеним громадян(к)ам, – обласні центри, що розташовані найближче до лінії фронту.

Мета проекту – актуалізувати й відкрити ширшій аудиторії досвід спільнот, які стають найбільш вразливими внаслідок війни на Сході України, серед них – внутрішньо переміщені особи, для яких Дніпро та Харків стали місцями постійного або тимчасового проживання; учасники та ветерани АТО, що часто лишаються без належної психологічної допомоги та суспільної підтримки; волонтери, потреба яких у психологічний, якщо не фізичній, реабілітації може бути не менш серйозною, ніж в учасників військових дій; мешканці обох міст, що, виявляючись найменш інституціалізованою групою, часто опиняються поза публічним діалогом. 

На першому етапі учасники та учасниці протягом 5 днів проведуть власне дослідження локального контексту в одному з міст, де у них буде можливість заглибитися у локальний контекст і розпочати дослідження для власного майбутнього проекту або ж доєднатися до інших проектів; познайомитися з потенційними партнерами, експертами, активістами та цільовими спільнотами. 

Після завершення резиденції учасниці та учасники мають підготувати орієнтовно 10 текстів, присвячених аналізу ситуації у Харкові та Дніпрі, способам роботи з травматичними спогадами та подолання відчуження між різними суспільними групами, а також – рефлексіям щодо досвіду Іншого і майбутньої історії країни. 

Окрім цього, протягом наступних 2-х місяців учасники матимуть можливість втілити до 6-ти мистецьких проектів із використанням учасницького підходу й практик. Це дозволить зробити травматичний особистий та колективний досвід вразливих спільнот ближчим та більш зрозумілим широкій аудиторії, включити його до публічного дискурсу, що у майбутньому допомогло би запобігти утворенню одного домінантного історичного наративу, позначеного фігурами виключення та замовчування.

На наступному етапі (кінець березня - початок квітня) відбудуться презентації реалізованих проектів у Харкові, Дніпрі та Києві.

До проекту також долучаться митці з Молдови та Грузії, країн, що в недалекому минулому пережили військові конфлікти, близькі за характером до збройної агресії в Україні. Досвід окупації і стрімкої військової ескалації у Південній Осетії у 2008 році та замороженого конфлікту у Придністров’ї, що триває з 1992 року, показали, наскільки у різний спосіб війна може впливати на суспільство, змінювати його modus vivendi загалом і повсякденні практики зокрема. А тому досвід митців, які використовують у своїй діяльності учасницькі практики, може багато в чому виявитися корисним для українського контексту.

Резиденції триватимуть із 3 по 7 грудня у Харкові, з 10 по 14 грудня у Дніпрі.
Участь у проекті – безкоштовна. Організатори забезпечують проживання учасників, проїзд до Дніпра/Харкова та добові.

Подати заявку можна за лінком: http://bit.ly/2g023EF

За новинами проекту стежте на сторінці події у facebook: http://bit.ly/2elbNZX


Заповнити онлайн-форму заявки можна до 23:59 21 листопада 2016
результати відбору буде оголошено 24-25 листопада 2016.

Із запитаннями звертайтеся до координаторки проекту Руслани Козієнко за тел. 093 391 15 25 або rusia.lana.k@gmail.com

Проект реалізується за підтримки The Black Sea Trust, A Project of the German Marshall Fund of the United States
Інформаційні партнери: KorydorУП. ЖиттяУкраїнський кризовий медіа-центрГромадське ТБ Дніпро.