CSM

CSM / Фундація Центр Сучасного Мистецтва – неприбуткова неурядова організація, яка вбачає свою місію у підтримці розвитку і взаємодії некомерційних мистецьких практик. 

Відкриті уроки з публічної історії

За останні кілька років виникли десятки цікавих низових ініціатив, що працюють із пам’яттю, усною історією, локальною історією, переосмислюють архіви, розвивають спільноти і посилюють соціальне включення.

 

Історія окремої родини й квартири, сімейні фотоальбоми й сентиментальні речі, досвіди переселення і пам’ять про рідні міста, занедбані об’єкти культурної спадщини і місця пам’яті, артефакти культурного життя і звуки міста – усе це стає об’єктом дослідження в проектах з різних регіонів України. Які практичні уроки винесли для себе автор(к)и проектів? Як їхній досвід корелює з дослідженнями цих тем в історії, антропології і студіях пам’яті? З якими темами і форматами роботи з історією і пам’яттю в культурних проектах працювати далі? Публічна історія як міждисциплінарний напрямок може працювати в різних форматах, ми ж у “Відкритих уроках з публічної історії” пропонуємо поглянути на практики й перспективи роботи з історією і пам’яттю в культурних проектах.

 

Упродовж 13-15 жовтня відбудуться нетворкінгові сесії для практиків, дві вечірні дискусії і чотири денні тематичні блоки, на яких презентації культурних проектів поєднуватимуться із дискусіями за участі провідних істориків, дослідниць пам’яті, культурологів і журналісток.

 

13 жовтня, четвер


19:00-21:00  дискусія “Публічна історія сьогодні в Україні та Білорусі” за участі Володимира Склокіна і Олексія Браточкіна, модерує Катерина Диса.

 

14 жовтня, п’ятниця


12:00-14:30  Урок 1. Життя звичайних людей і речей: персональна пам’ять і повсякдення в культурних проектах

Презентації проектів “Квартира Міллер”, “Сентиментальні речі Підзамча” і “Архів пам’яті”. Проекти презентують Ася Сеніна, Зоряна Рибчинська і Катерина Радченко. Дискусія за участі Катерини Диси та Надії Чушак, модерує Анна Погрібна.

 

15:30-18:00  Урок 2. Близька історія:  пам’ять про травматичні досвіди і події останніх років

Презентації проектів “Одіссея Донбас”, “Олімпіада-84 у Донецьку”, “З дому до дому”, “Без броні”, “Речовий доказ”. Презентують Юлія Філіп’єва, Руслана Козієнко, Леся Берездецька, Єлизавета Олійник, Дмитро Горбенко, Ольга Глушко. Дискусія за участі Олени Стяжкіної і Алевтини Кахідзе, модерує Катерина Яковленко

 

19:00  дискусія “Мистецтво і пам’ять: кураторський погляд” за участі Катерини Міщенко, Катерини Філюк і Тетяни Кочубінської, модерує Катерина Ботанова.

 

15 жовтня, субота


13:00-15:30  Урок 3. Артефакти, звуки й образи:  робота з медіа та архівування

Презентації проектів “Культурна мапа Бердянська”, “Luhansk's Аrt & Facts”, “Zвукотіні міста Z” і “Проект 102,5”. Презентують Тетяна Манзюк, Юлія Королевська, Аліна Букіна, Світлана Ославська, Анна Стукало, Анастасія Нечипоренко і Антон Лапов. Дискусія за участі Богдана Шумиловича і Станіслава Мензелевського, модерує Ольга Мартинюк.

 

16:30-19:00  Урок 4. Що пам’ятають міста:  культурні практики і активістські тактики

Презентації проектів “Будинок Новікова. 1893”, “Soviet Mosaics In Ukraine”, “Громадський простір "Будинку Слово": creare vitа”, “начорно/набіло”. Презентують Валерія Карпань, Євгенія Моляр, Ірина Сальник, Наталя Єрьоменко. Дискусія за участі Ірини Склокіної та Петра Долганова, модерує Світлана Осіпчук.

 

Детальну програму з інформацією про проекти та учасниць і учасників можна знайти тут.

 

Також у рамках “Відкритих уроків з публічної історії” плануються дві ранкові нетворкінгові сесії для практиків, які працюють чи планують працювати з історією і пам’яттю у власних проектах. Партнером нетворкінгвових сесій є ГО “Інша Освіта”. Участь у цій частині програми буде особливо корисною для учасниць і учасників, яких цікавить розвиток такої мережі і партнерств. Якщо ви зацікавлені у нових партнерствах і взаємодії та плануєте взяти участь у ранкових сесіях - будь ласка, заповніть анкету до 12 жовтня. Для учасників і учасниць з інших міст України CSM надає обмежену кількість тревел-грантів на відшкодування витрат на проїзд.

 

Денні тематичні блоки і вечірні дискусії відкриті для всіх зацікавлених. Вхід за вхідним квитком до Національного музею історії України, який можна придбати в касі або на сайті. Вартість квитка – 30 грн., квиток діє упродовж дня і буде внеском у розвиток музею.

 

Прес-брифінг відбудеться 12 жовтня о 12:00 в Українському кризовому медіа-центрі (Український дім на Євопейській площі, вул. Хрещатик, 2)

 

Дізнатися більше про подію і стежити за новинами можна на facebook-сторінці події. 

 

Із питаннями пишіть на info@csmart.org.ua

 

“Відкриті уроки з публічної історії” відбуваються за підтримки Goethe-Institut в Україні та підсумовують проект “Від першої особи: Пам’ять. Голос. Діалог”, профінансований National Endowment for Democracy.

Партнери: Національний музей історії України“Інша Освіта”.

Інформаційні партнери: KorydorУП.Культура, Громадське Радіо, Український кризовий медіа-центрHISTORIANS.IN.UA