CSM

CSM / Фундація Центр Сучасного Мистецтва – неприбуткова неурядова організація, яка вбачає свою місію у підтримці розвитку і взаємодії некомерційних мистецьких практик. 

Проект “6 МОЗАЇК”

“6 МОЗАЇК” – проект, присвячений питанням дослідження та збереження творів монументально-декоративного мистецтва радянського періоду в Україні.

 

З середини 50-х років ХХ століття в Україні почало стрімко розвиватися монументально-декоративне мистецтво. Це було пов’язано передусім зі зміною архітектурного та будівельного канону в СРСР. Одним із найпоширеніших видів монументального мистецтва в Україні стала мозаїка. Багато художників-шістдесятників удавалися до монументалістики, адже це мистецтво лишалося територією можливостей для творчого пошуку та експерименту, незважаючи на панування цензури та ідеології. Мозаїка передбачала роботу з твердим матеріалом, а отже, роботу з формою: узагальненням, образністю тощо.

 

Сьогодні в Києві збереглося понад 100 унікальних мозаїк, автори яких не тільки продемонстрували неабияку майстерність, а й змогли, всупереч цензурі, створити критичне художнє висловлювання. І саме зараз, коли ми на законодавчому рівні позбавляємось ідеологічного впливу радянської символіки, ми маємо можливість по-новому відкрити для себе ці твори. Проте декомунізаційні закони, що діють в Україні з 21 травня 2015 року, ставлять під загрозу існування значної кількості монументально-декоративних пам’яток.

 

На проспекті Перемоги в Києві розташовані 6 мозаїк, створених у 1967–1982 роках видатними художниками Іваном Литовченком, Володимиром Прядкою, Валерієм Ламахом та Ернестом Котковим. 28 жовтня 2015 року на проспекті Перемоги будуть розміщені шість вказівників з назвами цих робіт, іменами авторів та датами створення мозаїк. 

 

Важлива складова проекту – партисипативність, залучення мешканців району до діалогу з художниками та дослідниками, збір інформації про ставлення жителів будинків до мозаїк, дослідження їхнього сприйняття мозаїк як історичної та мистецької спадщини. Ми провели низку інтерв’ю з мешканцями «мозаїчних» будинків,  під час яких намагалися визначити характер ставлення людей до мозаїк: прив’язаність/відчуженість, схвалення/несприйняття, бажання зберегти/демонтувати, захистити/засудити. Ми також підготували серію листівок із історичною довідкою про монументальні мозаїки. Листівки будуть поширюватися серед мешканців будинків з мозаїками як нагадування про непомітну і звичну цінність, до якої варто ставитися уважніше.

 

Таким чином, використовуючи типові інструменти музеєфікації (листівки, експлікації, вказівники), у проекті “6 мозаїк” ми прагнемо акцентувати важливість цих творів як пам’яток мистецтва та намагаємося захистити їх від руйнівного впливу сучасності.

 

Запрошуємо всіх, кому цікава ця тема, долучитися до презентації та поспілкуватися з одним із авторів мозаїк Володимиром Прядкою та дочкою Івана Литовченка Наталією Литовченко. Під час зустрічі також пригощатимемо теплими напоями і смачним.

 

Автори проекту: Євгенія Моляр, Євген Нікіфоров, Олег Перковський

 

Більше мозаїк у різних містах України можна побачити на сайті ukrainianmosaic.org.

 

Проект «6 мозаїк»  є частиною проекту «Мозаїка міста», спрямованого на розвиток партисипативних стратегій мистецької взаємодії з містом. Це освітня і практична програма, що складається з низки воркшопів у Києві, літньої академії в Рурському регіоні (Німеччина) та етапу реалізації проектів учасниць і учасників у Києві. «Мозаїка міста» здійснюється CSM / Фундацією Центр Сучасного Мистецтва у партнерстві з Goethe-Institut Ukraine та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.

 

Інформаційні партнери: KorydorPlatformaArtUkraineХмарочос

 

 

 

Фото / відео події