CSM

CSM / Фундація Центр Сучасного Мистецтва – неприбуткова неурядова організація, яка вбачає свою місію у підтримці розвитку і взаємодії некомерційних мистецьких практик. 

Лекція-перформанс «Палац культури»

 

25 вересня, вівторок, 19.00

 

Сфера праці та виробництва мала значний вплив на мистецтво, створюючи взаємозв’язки, що видаються немислимими сьогодні. У час деіндустріалізації і занепаду робітничого руху, з одного боку, та відходу мистецтва від соціальної боротьби, з іншого, сфери мистецтва й виробництва видаються більш відокремленими одна від одної, ніж будь-коли раніше. Тому зробити крок  у минуле може виявитися корисним.

лекцію-перформанс проводить Романа Шмаліш за участі Анни Погрібної

У лекції буде розглянуто розвиток методів навчання, творчості та залученості в радянських клубах (будинках культури), значний вплив на які мала модель «Робітничого клубу» Олександра Родченка. Створена 1925 року, проте так і не реалізована, ця модель експериментально демонструвала різні методи організації культурних подій у вільний час робітників у СРСР (наприклад, «Ленінський куточок», місця для зборів і семінарів, виконання «живої газети» тощо). У 1930-х роках робітничі клуби активно функціонували під керівництвом радянських профспілок або місцевих робітничих організацій на заводах. Зокрема, в клубах діяли кінотеатри, концертні зали, танцювальні студії, різноманітні гуртки за інтересами, аматорські радіостанції та публічні бібліотеки. Клуб «Харчовик» у Києві, побудований у 1931-1933 роках, можна розглядати як приклад робітничих клубів такого типу.

 

Сьогодні, у зовсім іншому політичному ландшафті, роль клубів культури в мережі урбаністичних відносин кардинально змінилася. Вони стають усе більш інтегрованими в капіталістичний ринок, нерідко втрачають статус об’єктів культурної спадщини, слугують місцем для торгівлі або розваг.

 

Реконструюючи історичну ситуацію і зіставляючи її з сучасними умовами, лекція також прагне розвинути дискусію про можливості колективних і некомерційних освітніх, творчих та інтерактивних заходів.

 

У зв’язку з тим, що Управління культури відмовило у проведенні події в Музичному театрі, зустріч відбудеться на вулиці. 

 

Прогулянка-перформанс відбувається за підтримки Ґете-Інституту в Україні

 

Романа Шмаліш вивчала образотворче мистецтво в Університеті мистецтв у Берліні. Брала участь у кількох резиденційних стипендійних програмах, зокрема отримала дослідницьку стипендію від факультету мистецтв Академії Яна ван Ейка, Маастріхт, і стипендію від Берлінського Сенату в Лондоні.

 

Останні проекти (вибірково): Бієнале в Гюмрі, Вірменія (2012), Kino Arsenal/Freunde der deutschen Kinemathek, Берлін (2012), Uqbar Projects, Берлін (2012), Haus der Kulturen der Welt, Spanish Cinematheque, Centre Pompidou, Берлін, Мадрид і Париж (2011/2012), Державний центр сучасного мистецтва  ГЦСИ, Москва (2011),  Neue Gesellschaft für Bildende Kunst (NGBK), Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Берлін (2010), centre d’art passerelle, Брест (2010), ПRОЕКТ_FАБRИКА, Москва (2010), Utopiana, Єреван (2009), Центр сучасного мистецтва «Замок Уяздовський», Варшава (2009), Museum Folkwang, Ессен (2008), Wilhelm Lehmbruck Museum, Дуйсборг (2007), STUK, Левен (2007), Videonale 11, Kunstmuseum, Бонн (2007).